„Učení nás baví“ a učíme (se) dobře

„Učení nás baví“ a učíme (se) dobře

22.04.2022

„Učení nás baví“ a učíme (se) dobře
V rámci dalšího vzdělávání našich pedagogických pracovníků se naše škola zapojila do projektu Erasmus+ KA1 s názvem „Učení nás baví“. Tento program EU umožňuje zaměstnancům školy bezplatnou účast jak na jazykových, tak i na odborných vzdělávacích pobytech v zahraničí.

V březnu proběhly dva zahraniční výjezdy, oba do zemí s počátečním písmenem I - do Irska a do Itálie. 
Čtrnáctidenní jazykový kurz v Corku v Irsku posunul v jazykových dovednostech jednoho pedagoga druhého stupně. Díky absolvovanému kurzu bude schopen do svých hodin snáze zařazovat prvky metody CLIL (= výuka nejazykového předmětu s využitím cizího jazyka jako prostředku komunikace a sdílení vzdělávacího obsahu.) Překročit svou komfortní zónu, bydlet v cizí rodině, poznávat nové město na vlastní pěst, seznamovat se neustále s novými lidmi, mít o generaci mladší spolužáky, rozumět lidem z ostatních zemí s francouzským a jiným přízvukem … o tom všem jsou tyhle výjezdy. Chce to i kus odvahy a sebezapření. 


Další tři pedagogičtí pracovníci naší školy odletěli na týden do Ancony v Itálii. Zde probíhal tzv. jobshadowing neboli stínování. Učitelé navštívili několik různých typů škol od mateřské, Montessori, prvostupňové až po ty druhostupňové. Měli možnost srovnat výukové metody, naučit se nové hry a činnosti, které využijí ve svých hodinách v České Vsi. Dozvěděli se spoustu detailů o italském školství, o způsobu hodnocení jak žáků, tak pedagogů. 
Zažili velmi přátelskou a vstřícnou atmosféru, dostali spoustu dárečků v podobě obrázků, výrobků od dětí, ale také v podobě dětských úsměvů. Zároveň zpestřili svou přítomností hodiny angličtiny, kdy byli podrobeni výslechu pod sprchou dotazů, které měli žáci pečlivě připraveny a sepsány. Italské děti byly na způsob výuky v České republice velmi zvědavé, ale zajímalo je třeba i naše nejoblíbenější národní jídlo nebo sport. Závěrečné rozloučení s českými návštěvníky, umocněné oběma státními hymnami a tanečním vystoupením doprovázeným tóny Smetanovy Vltavy, vehnalo všem třem českým hostům slzy do očí.

Ze získaných zkušeností i zážitků budou jistě všichni zúčastnění pedagogové dlouho čerpat. Je dobré vylézt občas z naší českoveské „bubliny“ a rozhlédnout se kolem sebe… poučit se od druhých nebo se třeba jen přesvědčit, že je u nás vše v pořádku, že se o naše děti staráme správně a že se v naší malé vnitrozemské republice opravdu máme MOC dobře.

Mgr. Pavla Mudrová

Fotografie
Itálie (2).jpg
Itále Era.jpg
Itálie.jpg
Irsko.jpg
Irsko1.jpg
logo zs.jpg
Erasmus logo.jpg