CELÉ  ČESKO  ČTE  DĚTEM

CELÉ  ČESKO  ČTE  DĚTEM

08.06.2020
Po roce se opět připojujeme ke společnému čtení – po dobu pěti pracovních dnů prvního červnového týdne, jak velí tradice, čteme našim dětem každý den. 

A to nejen my ve škole, ale také rodiče doma předčítají svým dětem, a dokonce od nich dostávají známky; to vše v rámci akce Škola naruby, kterou vymyslely knihovnice z Českého Těšína a nabídly všem zájemcům svou vytištěnou Žákajdu naruby s krásným obrázkem/ logem Emmy Srncové, za což jim velmi děkujeme.

Nynější neobvyklá situace nás přinutila vrátit se ke klasickému, původnímu modelu předčítání – čteme pouze v naší malé, přesně dané a ministerstvem předepsané skupince, a v roli předčitatelů střídáme s paní učitelkou jen my dvě. Vypadá to, že druháci si na tento model zvykli poměrně rychle, možná tím spíš, že často čteme venku, před školou.

Ale co je nejdůležitější – vybraly jsme správnou knihu, protože příběh je zajímavý a napínavý, taková dětská detektivka. Kniha Ivany Peroutkové s názvem Ukradená cukřenka je prvním dílem detektivní trilogie, ve které jsou hlavními hrdiny zhruba osmileté děti: druhák Frantík, spolužák Matěj a jeho sestra Zdíša. A právě kvůli autentičnosti jsme každé naše čtení zakončovali mlsáním kostkového cukru z cukřenky, tedy z toho kusu čajových/kávových servisů, který dnes rozhodně nebývá běžně používán. Takže se nabízí otázka, zdali se druháci netěšili na pravidelnou četbu právě z tohoto důvodu?

Ale věříme, že to nebylo jen kvůli sladkému obsahu naší cukřenky. My všichni jsme si totiž v době koronavirové pandemie mohli ověřit, že knihy, resp. jejich četba, jsou jednou z mála aktivit, které nám ani letošní neobvyklá pandemická situace plná zákazů, omezení a nařízení nedokázala vzít. Čtení je svým způsobem velice osamělá, až téměř introvertní záležitost, k níž nepotřebujete ani společnost, ani speciální prostředí nebo pomůcky. Stačí vám „jen“ potištěný papír a vaše fantazie . . .


                                                                                                                            K. Proske, P. Mudrová

Fotografie
img_20200603_111145.jpg
img_20200605_115957.jpg
img_20200605_115959.jpg
img_20200605_132222.jpg
IMG_20200605_120003.jpg