Celá škola v národních barvách - Den české státnosti 2021

Celá škola v národních barvách - Den české státnosti 2021

12.11.2021
V úterý 26. října, tedy poslední den před podzimními prázdninami, se u nás ve škole konal již tradiční projektový den k založení Československa. V tento den se oblékáme do národních barev: červené, modré a bílé. A jinak tomu nebylo ani letos.

Oslavný den nám zahájili žáci šestých tříd, kteří nám v doprovodu klavíru, houslí a flétny zazpívali národní hymnu, což přidalo tomuto dni slavnostní atmosféru. A přišel čas si užít pestrý a zábavný program, který nám připravili naši učitelé.
Na prvním stupni byl program v každé třídě trochu jiný.

Prvňáčci skládali českou vlajku a zpívali obrázkovou hymnu. Ve druhé třídě si děti vyzkoušely kreslení naší vlajky, prohlédly si knížky od českých autorů a každý si vybral jednu domů na čtení. Třeťáci si vyrobili krásné leporelo s názvem Má vlast.

Ve 4. A si pustili dokument o vzniku republiky, vypracovali pracovní listy a celá třída pak šla běhat maraton (samozřejmě ne celý). Poslední hodinu měli čtenářské dílny, kde se seznámili s Kosmovou a Dalimilovou kronikou a zjistili, jak moc byly knihy a knihtisk důležité. Celé třídě se prý den moc líbil.

Ve 4. B se dozvěděli něco o Velkomoravskou říši, psali svá jména hlaholicí a zkoušeli pak rozluštit jména ostatních. V páté třídě zase žáci společně vytvořili koláže a plakáty k českým krajům.

A jak to vypadalo u nás na druhém stupni? Podívali jsme se na klasickou československou komedii Adéla ještě nevečeřela, ve štafetovém běhu jsme společně jako škola uběhli celý maraton, dozvěděli jsme se více informací o tom, jak správně nakreslit a používat státní vlajku a trikolóru. Vyzkoušeli jsme si také, jaké máme znalosti slovenštiny. Některá slova jsou si podobná nebo jsou známá, ale víte třeba co je murár? Ne? Tak my už to víme.

Navštívili jsme také českoveské muzeum. Muzeem nás provedl pán, který sám do muzea chodil v době, kdy tam byla ještě škola. Vyprávěl nám zábavné historky ze svého života a spoustu zajímavostí z historie obce.

Nás z celého dne asi nejvíc bavily vědomostní hry a kvízy, které nejen v naší třídě probudily obrovskou soutěživost. Celý den jsme si moc užili a velice se těšíme, co nám učitelé připraví příští rok.

Žáci Školního parlamentu ZŠ Česká Ves

Fotografie
projektovy-den-2.jpg
projektovy-den-1.jpg
projektovy-den-3.jpg
projektovy-den-4.jpg