Českoveský YARD(A) - napsali o nás v JT

Českoveský YARD(A) - napsali o nás v JT

29.10.2019

Českoveský YARD(A) pošesté

Již tradiční pochod proběhl v posledním záchvěvu babího léta. Obec poslala do oběhu nové bankovky. Trasy po nové silnici. Výborný guláš pro účastníky pochodu.

Z původně tak trochu recesistické akce v České Vsi se stala tradice, na kterou míří lidé z širokého okolí. Letos ji navíc umocnilo krásné babí léto, které skončilo v okamžiku, kdy poslední poutníci dorazili do cíle. „Šestý ročník provázela změna trasy. Tentokrát zamířili účastníci pochodu na ranč a mohli si vybrat z 28 nebo 34 yardové procházky. Na ní je čekaly zajímavé úkoly, Do jejichž řešení se mohly zapojit celé rodiny. Soutěžilo se v otázkách z ekologie, poznávání času na slunečních hodinách s římskými číslicemi, v křížovce z historie obce, lukostřelbě nebo umění na Adrenalin Tower (horolezecké stěně a obří lanovce). Za úspěšné splnění úkolů získávali účastníci speciální bankovky,“ přibližuje pochod jedna z organizátorek Ivana Hundáková ze ZŠ Česká Ves. Škola, reprezentovaná nejen učiteli, ale i početnými žáky, byla spolu s obcí organizátorem celé akce, během níž se účastníci prošli přírodou, jež se pomalu ale jistě halila do podzimu. Procházka to nebyla zrovna malá, neboť jeden yard(a) má 0,28 km, takže kratší trasa měřila 8 a delší 10 km. 

Vydavatelé českoveské měny letos podlehli tlaku mezinárodního trhu a po jeho vzoru devalvovali. „Je to tak, jestliže loni měl jeden yarda hodnotu 25 korun, letos už je to jen deset,“ přiznává kajícně starosta obce Petr Mudra a vysvětluje: „Přestože se bankovkami dalo platit i na Dnech Řetězárny a obce, zůstalo jich v oběhu mezi občany více jak 600. Museli jsme tedy vydat bankovky nové s nominální hodnotou tří yardů a účastníci pochodu si za ně mohli koupit kofolu na ranči nebo guláš v cíli putování.“ Speciální měnou České Vsi se bude dát platit na školních a obecních akcích a jak to tak vypadá, obec se touto cestou připravuje na dobu, kdy nám EU zakáže hotové peníze. 

Během putování si poutníci mohli vyzkoušet i nový povrch komunikace vedoucí od Řetězárny k ranči a do lesů nad Českou Vsí, který byl položen koncem léta, přičemž výstavba hojně využívané cesty v hodnotě tří miliónů korun byla spolufinancována z dotace Ministerstva zemědělství. 

(pm)

Fotografie
img_2515.jpg
img_2518.jpg
img_2523.jpg
img_2546.jpg
img_2547.jpg
img_2548.jpg
img_2549.jpg
img_2551.jpg
img_2552.jpg
img_2553.jpg