Organizace výuky od 12. 04. 2021

Vážení rodiče,
opět se nám otevřela možnost návratu žáků do školy. Na jednu stranu jsme velmi rádi, protože děti zkrátka školu potřebují! Na druhou stranu jsme postaveni před nové a často téměř neřešitelné situace a nařízení. Proto vám děkujeme za pochopení pro naše úsilí.

Video komentář ředitele školy ZDE!

(nebo po kliknutí na obrázek vpravo nahoře)

Jak bude tato 1. fáze probíhat?

Jsme středně velká škola, která má na 1. stupni 150 žáků, proto je možné, aby se prezenčně vrátila pouze polovina tříd 1. stupně.

• Lichý týden: V pondělí 12. dubna nastoupí 1., 2. a 4. třída. Družina bude v provozu ráno od 6:30 hodin pro 1. a 2. třídu, odpoledne pak pro 1., 2. i 4. třídu do 16 hodin.
  • Sudý týden: Od 19. dubna do školy přijdou žáci 3. A, 3. B, 5. A a 5. B. Družina bude v provozu ráno od 6:30 hodin pro 3. ročník, odpoledne pak pro 3. i 5. ročník do 16 hodin.

- U tříd, které budou vyučovány ve škole dojde k drobné úpravě rozvrhu, o které vás budou informovat třídní učitelé.

- Druhý stupeň pokračuje v distanční výuce.

- Při pohybu v prostorách školy je povinnost nosit roušku či respirátor dle platného nařízení.

Jaká bude organizace samotestování žáků?

- testujeme dvakrát týdně - v pondělí a ve čtvrtek

- obdrželi jsme testovací sady Singclean

- děti navštěvující ranní družinu se otestují pod vedením paní vychovatelky

- děti, které přichází v běžném čase se testují ve své třídě s paní učitelkou

Motivační video k testování - MŠMT

Chcete doprovodit dítě a pomoci mu s testem?

Určitě je to možné. Po vstupu do školy zamíříte i s dítětem přímo do školní jídelny.

Plánujete u dítěte použít jiný test, než škola obdržela?

V mimořádném opatření se uvádí, že "Škola může pro preventivní testování použít pouze testy určené pro sebetestování nebo Ministerstvem zdravotnictví povolené k použití laickou osobou." Seznam antigenních testů zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ZDE.

V tomto případě je potřeba, aby zákonný zástupce dítěte informoval předem ředitele školy o typu testu a zároveň byl při samotestování dítěte osobně přítomen pro asistenci.

Kdo se nemusí testovat?

- děti, u kterých doložíte negativní výsledek PCR testu ne starší než 48 hodin.

- ti, kdo covid-19 již prodělali a neuplynulo více než 90 dní od prvního pozitivního PCR testu a zároveň o tom předloží potvrzení od lékaře.

Co když při testování zjistíme, že je dítě pozitivní?

- zavoláme zákonným zástupcům, aby si ho přišli vyzvednout.

- další varianty a více informaci pro rodiče ZDE

- obecně platí, že pokud má dítě příznaky infekčního onemocnění, pak ho do školy ani neposílejte!

Nesouhlasíte, aby si vaše dítě provedlo samotestování?

- dle platných nařízení není možné, aby se netestovaný žák účastnil prezenčního vzdělávání.

- dítě zůstane doma, nepřítomnost bude mít omluvenou jako při nemoci.

- škola nemá povinnost zajistit netestovaným žákům distanční výuku.

Kde se dozvím víc?

Informací k tomuto komplikovanému procesu je velké množství. Vše najdete na webu testovani.edu.cz

-------------

Rád Vám odpovím na Vaše dotazy.

Prosím však, abyste zvážili, zda je v kompetencích školy Váš dotaz vyřešit - nebo zda bude efektivnější pro obě strany, abyste se obraceli přímo na Vládu ČR, Ministerstvo zdravotnictví, školství nebo jiné nadřízené orgány či soudy - zkrátka na ty, kdo nařízení vytváří nebo kontrolují jejich správnost. Protože právě tyto instituce určují, co na úrovni škol máme vykonávat a s čím se následně my i vy potýkáme. Právní analýzy rodičovské veřejnosti mi jsou známy. Komunikuji také s řediteli okolních škol, abychom si v rámci možností sjednotili postupy. Jsem zapojen do Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ), která nás zastupuje při důležitých jednáních na MŠMT apod.. Děkuji všem, kdo chápete naše úsilí, které na základní škole v České Vsi pro naše žáky i vás, rodiče, vydáváme.

Mgr. Filip Worm, ředitel školy

Organizace výuky od 12. 04. 2021